Українсько-американське Командно-штабне навчання (із залученням військ) Saber Guardian / Rapid Trident 2015

Навчання проводилось в рамках програми “Партнерство заради миру”.

Тема навчання: участь в міжнародній миротворчій операції зі встановлення миру.

Мета навчання:

підготовка штабів і підрозділів багатонаціональної бригади до ведення стабілізаційних дій в рамках оборонної операції оперативного командування з використанням досвіду проведення антитерористичної операції на сході України.

Навчальні цілі:
підвищення рівня взаємосумісності підрозділів та штабів ЗС України, Національної гвардії України, інших держав-членів і партнерів НАТО;
розвиток та підвищення рівня оперативних можливостей ЗС України відповідно до стандартів НАТО з урахуванням національного досвіду АТО;
організація роботи підрозділів, розташованих на великій відстані, розподіленого командно-штабного навчання за допомогою систем імітаційного моделювання бойових дій;
обмін досвідом, розвиток та зміцнення багатонаціонального, міжвідомчого та міжвидового співробітництва в рамках заходів спільної підготовки військ.
Тип навчання:
командно-штабне навчання із залученням військ (підрозділів морської піхоти Військово-Морських Сил Збройних Сил України, Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, Національної гвардії України, представників урядових і неурядових організацій, органів місцевої влади).
У навчаннях приймали участь понад 1800 осіб з 18 країн. У тому числі у командно-штабній фазі - до 900 осіб, у польовій фазі - до 1000 осіб.Етапи навчання:
I етап - передислокація багатонаціональної бригади до МЦМБ (с. Старичі, Львівської обл.);
II етап - зайняття багатонаціональною бригадою району виконання завдань та її доукомплектування підрозділами ЗС України;
III етап - проведення стабілізаційних дій у рамках оборонної операції:
а) планування дій багатонаціональної бригади та підготовка підрозділів до виконання завдань за призначенням;
б) проведення командно-штабної фази навчання з залученням штабів батальйонів та відпрацювання практичних дій підрозділами батальйону, який залучається до участі у польовій фазі;
в) одночасне проведення командно-штабної та польової фаз навчання в рамках оборонної операції;
г) проведення контратакуючих дій.
IV етап - проведення стабілізаційної операції в зоні відповідальності, передача повноважень місцевим органам влади.

Огляд сценарію навчання.
Сценарій навчання базується на типовому сценарії НАТО під назвою “Сколкан” з урахуванням вимог нової редакції Доктрини НАТО з питань освіти, підготовки навчань та оцінки МС-485/3.
Група уявних країн скандинавського регіону, що входять до Сколканської імперії, мають намір відновити “історичну справедливість” та повернути територію країн Балтії та Причорномор’я, які належали до Шведської імперії у 1561 - 1721 роках. Сколкан вторглась в Естонію і Латвію, провівши операцію Rattfalla. Балтійська бригада та бригада США ведуть бойові дії. НАТО діє у відповідності до пункту 5 договору.

Після успішного вторгнення до Естонії та Латвії війська Сколканської імперії також займають частину території Польщі, відрізавши війська НАТО, які намагаються захистити окуповані країни Балтії, та, розвиваючи успіх, атакують західні кордони України з метою зайняти місто Львів та в подальшому відкрити шлях до Чорного моря. Західне угруповання військ Збройних Сил України за підтримки авіації НАТО спромоглося зупинити наступ та відкинути агресора за межі державного кордону, незважаючи на значні втрати. Водночас, серед населення Львова й області мають місце сепаратистські настрої, що активно підтримуються лідерами Сколкана, які спекулюють на бажанні регіональної етнічної більшості приєднатися до Сколканської імперії. На разі на території Львівської області діють незаконні збройні формування, сформовані за підтримки військ спеціального призначення Сколкана, які вимагають відокремлення регіону та утворення нової республіки. Уряд країни підтримує пропозицію НАТО посилити оборону державного кордону України від агресорів, які захопили території країн НАТО. До Львівської області прибуває багатонаціональна бригада, яка доукомплектовується та посилюється українськими підрозділами з метою проведення стабілізаційних дій в рамках оборонної операції.
Основні події сценарію.
Лютий 2015 року. Сколкан вторглося до Помор'я (північна Польща), провівши операцію STANGA Dorr для блокування матеріально-технічної та військової підтримки у Балтійському регіоні.
Березень 2015 року. Корпус швидкого реагування НАТО атакує війська Сколкан у північній частині Польщі. Настає патова ситуація.
Травень 2015 року. Сколкан розпочинає операцію Наполегливий Варяг дивізійного масштабу з метою захопити місто Львів і відкрити сухопутний маршрут до Чорного моря.
Червень 2015 року. Збройні Сили України та сили НАТО відбили сили Сколкан подалі від Львова і продовжують відтісняти їх назад на північ. Настає патова ситуація.
Липень 2015 року. Сили НАТО розгорнуті у Львівській області, щоб підтримати Збройні Сили України з метою запобігання проведенню подальших операцій Сколкан до Чорного моря.

Розвиток сценарію починався на Д + 60 з оборонних позицій після зупинення сил Сколкан на кордоні України. Збройні сили НАТО повинні були зайняти позиції поруч і працювати в середовищі ведення гібридної війни.

Підтримка сценарію навчання засобами імітаційного моделювання бойових дій.
Командно-штабна фаза навчання підтримувалась засобами імітаційного моделювання JCATS (Об'єднаний імітатор конфліктних та тактичних ситуацій) та MUSE з можливістю інтеграції з наявними системами бойового управління (С2).
При цьому в якості віддалених підрозділів командно-штабного навчання (елементів розподіленого навчання з використанням засобів імітаційного моделювання) залучались Центр імітаційного моделювання Національного університету оборони України, Центр бойової підготовки сухопутних військ ЗС Румунії, (м. Чінку) та Об’єднаний багатонаціональний центр імітаційного моделювання ЗС США в Європі, м. Графенвер, ФРН.


Відповідно до структури навчання на базі центру імітаційного моделювання університету розміщувався штаб механізованого батальйону, який виконував завдання в рамках проведення стабілізаційних дій у складі багатонаціональної бригади.

Обов'язки на посадах у штабі механізованого батальйону виконували фахівці навчально-наукового центру міжнародної миротворчої діяльності університету:
командир батальйону;
начальник штабу;
начальник секції S1;
начальник секції S2;
начальник секції S3;
начальник секції S4.

Із числа фахівців центру імітаційного моделювання було сформовано групу супроводження апаратно-програмних засобів:
керівник групи;
офіцер з інформаційного забезпечення;
адміністратор розподіленої мережі імітаційного моделювання;
адміністратор мережі VoIP-зв'язку;
адміністратор бази даних системи імітаційного моделювання JCATS;
4 оператори робочої станції системи імітаційного моделювання.
Також фахівці зазначених центрів були відряджені для виконання обов'язків на посадах у групі управління навчанням безпосередньо на базі Міжнародного центру миротворчості та безпеки, с. Старичі, Львівська область.

Структура механізованого батальйону