Система імітаційного моделювання JCATS

На даний час у Центрі створені конструктивні ресурси імітаційного моделювання на базі системи імітаційного моделювання JCATS (Joint Conflict and Tactical Simulation, Об'єднаний імітатор конфліктних і тактичних ситуацій).

Система імітаційного моделювання (СІМ) JCATS була створена Лабораторією Імітаційного Моделювання при Національній Лабораторії Лоренса Лівермора, США та є однією з найпотужніших систем, які представлені сьогодні на ринку конструктивних тренажерів.

JCATS надає можливості готувати війська до спектру властивих збройним силам завдань, моделювати тактику бойових дій в окремих групах та з'єднаннях на різній місцевості, включаючи райони міської забудови.

Система імітаційного моделювання JCATS призначена для моделювання дій підрозділів, частин, з'єднань та об'єднань згідно з прийнятим командиром рішенням у визначених умовах обстановки. Вона використовується для проведення командно-штабних навчань (тренувань) з метою набуття тими, хто навчається, практичного досвіду виконання службових обов’язків у реальних (бойових) умовах.

Система імітаційного моделювання JCATS дозволяє моделювати:

 • операції багатонаціональних сил;
 • операції з підтримки миру;
 • наземні, повітряні і морські операції (бойові дії);
 • антитерористичні операції;
 • заходи з тилового та технічного забезпечення (логістика).

Середовище імітаційного моделювання системи JCATS

СІМ JCATS не пропонує набір заздалегідь розроблених "статичних" сценаріїв. Система дозволяє корегувати сценарії навчань (тренувань) безпосередньо в процесі моделювання. Сценарії можуть включати декілька сторін-учасниць (відображаються різними кольорами), що відповідають різним групам, об‘єднанням чи країнам. При цьому обов’язково визначаються типи відносин між сторонами-учасницями.

Такі відносини можуть бути:

 • ворожими, коли сторони-учасниці виступають у ролі противника одна до одної;
 • дружніми, коли сторони-учасниці виступають у ролі країн - учасниць багатонаціонального альянсу (наприклад, під час проведення миротворчих операцій);
 • нейтральними, коли сторони не мають відносин одна до одної (наприклад, відносини між сторонами-учасницями та цивільними, які є населенням країни, де відбуваються події).

Система JCATS дозволяє достатньо успішно імітувати будь-які дії у різних сферах (земля, вода, повітря).

На етапі підготовки до застосування системи створюється база даних тактико-технічних характеристик всіх одиниць та об’єднань. Моделювання можливе за рівнями від окремого солдата (одиниці) до армійського корпусу. Кожній одиниці бойової техніки або окремому солдату відповідає певний символ, який може відображатися на екрані. JCATS дозволяє об'єднувати окремих солдат та одиниці бойової техніки у відповідні підрозділи, підрозділи - в частини, частини - в з'єднання, з'єднання - в об'єднання.

Кожна одиниця бойової техніки може нараховувати різні типи зброї, відповідні датчики (сенсори) та декілька підтипів спорядження, а також має власний радіус огляду одиниці Entity Line-of-Sight (LOS) та радіус реакції Field-of-Regard (FOR).

Радіус огляду одиниці (LOS)

Визначення противника проходить у чотири етапи - від виявлення до повної ідентифікації.

 

Рівень 1 - ціль виявлено
Рівень 2 - виявлена ціль танк
Рівень 3 - виявлений танк Т-80
Рівень 4 - це танк противника

Рівні визначення противника

СІМ JCATS дозволяє моделювати ведення вогню у автоматичному або у ручному режимах, як на відкритих ділянках місцевості, так й в умовах міської забудови. При цьому враховується можливість загинути від вогню "дружніх" бойових одиниць. Кожна бойова одиниця може здатись (бути захоплена) у полон, а також існує можливість щодо підбору зброї у загиблих бойових одиниць та використання їх боєприпасів.

У процесі моделювання одиниці можуть змінювати власній статус: уражатися, ушкоджуватися і знищуватися. Можливі стани пошкоджених систем наведено на рисунку.

Символи, які використовуються в системі для відображення втрат:
S - Подавлено
K - Повністю знищено
M - Знищено маневреність
F - Знищено здатність вести вогонь
W - Знищено здатність вести вогонь у однієї або більше одиниць в агрегаті
MF - Знищено маневреність та здатність вести вогонь
KM - Знищено одиницю техніки, всередині якої знаходиться екіпаж або десант

Для моделювання десантних операцій передбачена можливість посадки (висадки) особового складу на (із) засоби пересування, кораблі, літаки, гелікоптери та ін.
СІМ JCATS має можливості щодо моделювання інженерного забезпечення бойових дій та логістики, включаючи ремонт пошкодженої бойової техніки та лікування поранених.

Важливо, що всі дії моделюються на місцевості, а не на карті. Тому природні і штучні загородження впливають на здатність виявляти, стріляти і пересуватися. База даних місцевості включає лінії рельєфу, дороги, ріки, відкриті водоймища та рослинність, при цьому розміри карт можливо змінювати. СІМ JCATS дозволяє моделювати багатоповерхові будівлі із дверима, вікнами та внутрішніми стінами, а також підвальними приміщеннями, підземні ходи та тунелі.

У системі імітаційного моделювання JCATS використовується “фільтруючий” алгоритм, який відображає нові деталі місцевості відповідно до збільшення району, що цікавить.


У системі передбачені динамічні зміни погодних умов, які впливають на здатність систем до пересування та ведення вогню. Існує можливість моделювати нічні операції. Завдяки спеціальним алгоритмам розраховується блокування радіусу огляду (LOS) бойової одиниці рельєфом місцевості, хмарністю, будівлями чи іншими бойовими одиницями.

СІМ JCATS дозволяє моделювати підводні перешкоди, річки, які придатні для курсування кораблів по них, створювати рельєфи морів (океанів).

СІМ JCATS дозволяє моделювати будь-які засоби розвідки, а саме: наземні, морські, радари ППО та гідролокатори. Ці можливості покладені в основу моделювання багатьох систем, наприклад, бойових одиниць ППО та ін. Існує велика кількість сенсорів: лінійні сенсори поверхні (наприклад, системи сигналізації на парканах, дверних замках), сенсори руху, об'єму та ін. При цьому вони можуть бути у наявності як у різних бойових одиниць, так й встановлюватись окремо.

JCATS дозволяє моделювати високоточну зброю та зброю із лазерним прицілом.

Процес моделювання може записуватися, зберігатися та відтворюватися для проведення детального аналізу проведених дій. Широкий спектр налаштувань, зручний графічний інтерфейс програми разом із необмеженими можливостями дає позитивний результат під час проведення тренувань усіх рівнів. Останні результати досліджень вказують на підвищення ефективності підготовки слухачів під час регулярного використання JCATS.

Таким чином, система імітаційного моделювання JCATS – це комплексна модель управління даними, яка передбачає три основні фази її застосування:

 • підготовка даних сценарію;
 • моделювання в режимі реального часу;
 • аналіз проведених дій.


Надрукувати   E-mail